99 Rocznica Odzyskania Niepodległości

10 listopada 2017r. w wigilię święta narodowego - Rocznicy Odzyskania Niepodległości w kijskiej Szkole Podstawowej miał miejsce uroczysty apel patriotyczny poświęcony temu doniosłemu wydarzeniu.

Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia pocztu flagowego, odśpiewania hymnu i złożenia meldunku przez wiceprzewodniczącego SU. Następnie odbyło się przyrzeczenie harcerskie druhów, którzy wstąpili w szeregi 30 DH im. T. Kościuszki działającej w naszej szkole i prowadzonej przez dh. phm W. Zając i p. A. Kudasiewicz. Po części oficjalnej uczniowie kl. V i VI przygotowani przez p. B. Jaszczyk zaprezentowali występ, w którym przedstawili dzieje Polski pod zaborami oraz radość z odzyskanej niepodległości. Recytacji poezji i prozy towarzyszyły piękne, ulubione przez Polaków pieśni legionowe odśpiewane przez uczestników uroczystości przy akompaniamencie na pianinie nauczyciela muzyki p. M. Dyni oraz uczniów kl. VI grających na saksofonie, trąbce i werblach. Do występu włączyły się także dzieci z kl. III a przygotowane przez p. H. Fatygę, które, równie pięknie jak starsi koledzy, zaprezentowali utwory o miłości do Ojczyzny.

Występ odbył się na tle scenografii wykonanej według projektu p. E. Kobos przez uczniów biorących udział w zajęciach artystycznych. Należy dodać, iż powagi apelowi dodało umundurowanie harcerskie, musztra reprezentacyjna i podniosłość recytowanych tekstów.

Również 10 listopada - wieczorem harcerze działający w SP Kije uczestniczyli w patriotycznym świętowaniu Rocznicy Odzyskania Niepodległości w SIK ,,Kasztelania".

Dalsze - gminne obchody Święta Niepodległości odbyły się 11 listopada. Uczestniczyli w nich uczniowie Szkoły Podstawowej w Kijach, harcerze, nauczyciele i pracownicy szkoły. Jak co roku, druhowie 30 DH im. T. Kościuszki wzięli udział w oprawie liturgicznej podczas mszy świętej, pełnili wartę w miejscu pamięci na kijskich Powązkach. Udziałem harcerzy pod opieką dh. phm W. Zając i p. A. Kudasiewicz było także prowadzenie kolumny przemarszu spod Urzędu Gminy w Kijach do kościoła oraz na miejsce pamięci, gdzie zapalili znicze.

Nie da się nie zauważyć, iż harcerze z naszej szkoły uświetniają wszystkie uroczystości gminne, bez względu na porę dnia, dzień tygodnia, a nawet w wakacje, a wszystko to dzięki właściwej współpracy szkoły z rodzicami, którym zależy na tym, aby ich pociechy wychowywane były w właściwych postawach moralnych i patriotycznie na co otwarci są opiekunowie drużyny i dyrekcja, i pozostali pracownicy szkoły.

tekst p. B. Jaszczyk