Nauczmy się na pamięć tego kraju…

28 kwietnia 2017r. w Szkole Podstawowej w Kijach odbył się apel poświęcony 226 Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja przygotowany przez uczniów kl. V wraz z wychowawczynią i nauczycielką historii p. W. Zając, nauczycielką języka polskiego p. B. Jaszczyk oraz autorką scenografii – p. E. Kobos.

Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu narodowego. Następnie zaprezentowali się najmłodsi członkowie szkolnej społeczności. Przedszkolaki przygotowane przez p. M. Kozieł i U. Chrobot odśpiewały piosenkę o miłości Ojczyzny.

Występ kl. V opowiadał o tym, jak doszło do uchwalenia pierwszej w Europie i drugiej na świecie ustawy zasadniczej jaką była konstytucja Polski i o jej losach w następnych latach. Można było wysłuchać m.in. wierszy M. Konopnickiej, fragmentu ,,Pana Tadeusza” A. Mickiewicza oraz ,,Hymnu do miłości Ojczyzny” I. Krasickiego i wielu innych, a także treści postanowień owego historycznego dokumentu świadczącego o nowoczesności Polski w owym czasie. Prawdziwą ozdobą inscenizacji był akompaniament na trąbce w wykonaniu D. Kaczmarczyka i W. Miśtal oraz na werblach odegrany przez Sz. Sobczyka.

Na zakończenie apelu uczniowie kl. III ,,b” gimnazjum przedstawili krótką prezentację multimedialną poświęconą Konstytucji z 3 maja 1791r.

Obchody Święta Konstytucji miały swój dalszy ciąg w dniu 3 maja, gdyż członkowie 30 DH im. T. Kościuszki pod opieką phm. W. Zając, p. E. Sobczyk i p. J. Cios wzięli udział w gminnych uroczystościach, zaciągnęli wartę honorową przy tablicy pamiątkowej w Parku Pamięci na starym cmentarzu w Kijach i zapalili znicz. Uczestniczyli również w oprawie liturgicznej podczas Mszy Świętej za Ojczyznę, co znalazło uznanie ks. Proboszcza W. Kity.

Barwne i radosne obchody Święta Konstytucji 3 Maja były prawdziwą lekcją patriotyzmu nie tylko dla uczniów i harcerzy, ale także dla dorosłych uczestniczących w obchodach święta.

tekst p. B. Jaszczyk
op. komp. p. J. Taźbierska