Uroczyste obchody 98 Rocznicy Odzyskania Niepodległości

10 listopada 2016r. w Szkole Podstawowej w Kijach odbył sie uroczysty apel z okazji 98 Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Organizatorką imprezy była p. W. Zając - nauczycielka historii oraz opiekunka 30 DH im. T. Kościuszki działającej przy kijskiej szkole, a także wychowawczyni kl. V, która przygotowała patriotyczny występ poświęcony tej ważnej rocznicy.

Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania hymnu narodowego w asyście pocztu flagowego. Następnie można było wysłuchać wierszy opiewających cierpienie Polaków pod zaborami, walkę w czasie I wojny światowej oraz radość z odzyskania wolności i niepodległości po 123 latach niewoli. Piękna recytacja uczniów kl. V w towarzystwie pieśni legionowych zachwyciła widzów, ale najwięcej entuzjazmu wzbudziła recytacja ,,Gawędy o miłości ziemi ojczystej" W. Szymborskiej w  wykonaniu uczniów kl. II, których przygotowała wychowawczyni p. H. Fatyga. Uczniowie kl. II otrzymali owacje na stojąco za wspaniały popis aktorski i recytatorski. Występy uświetniło piękne tło scenograficzne w wykonaniu p. E. Kobos.

Do tradycji należy,  że przy okazji uroczystości niepodległościowych odbywa się również przyrzeczenie harcerskie. Także w tym roku w szeregi drużyny harcerskiej wstąpiła kolejna grupa uczniów kl. IV.

Ciąg dalszy obchodów Święta Niepodległości odbywał się 11 listopada już jako gminne świętowanie. Uroczystość rozpoczęto przed budynkiem Urzędu Gminy w Kijach, gdzie uformowano kolumnę złożoną z harcerzy, uczniów ZPO w Kijach, nauczycieli i pracowników szkoły zmierzających na mszę świętą, w której asystę liturgiczną również pełnili harcerze. Po nabożeństwie wszyscy udali się na miejsce pamięci narodowej, gdzie zapalono znicze. Także przy Kijskim Memoriale wartę honorową pełnili harcerze30 DH ze Szkoły w Kijach. Opiekę nad nimi sprawowały druhny W. Zając i A. Kudasiewicz.

Obchody święta narodowego należy uznać za udane, gdyż mimo zimnego wiatru pięknie świeciło słońce sprzyjające przemarszowi i radości wspaniałego przebywania z rodakami w wolnej Polsce.

tekst p. B. Jaszczyk