Brawo, pierwszaki!

Do najważniejszych uroczystości w naszej szkole należy zaliczyć ślubowanie uczniów klasy pierwszej. W tym roku szkolnym odbyło się ono rekordowo szybko, bo 29.09.2016 r., gdyż - jak stwierdziła wychowawczyni p. B. Czop - dzieci są już gotowe, aby stać się pełnoprawnymi członkami społeczności szkolnej.

Apel z tej okazji rozpoczął się od pięknej recytacji wiersza pt. ,,My tu przyszliśmy" właśnie podczas wchodzenia na salę rekreacyjną, gdzie odbyły się występy oraz od śpiewanek mówiących o radości bycia pierwszakiem a także o ślubowaniu. Następnie uczniowie, ich rodzice, zaproszony p. Wójt gminy Kije oraz wszyscy zebrani w sali występów zostali gorąco powitani przez Dyrektora Szkoły p. M. Kudasiewicza i poinformowani o tym, iż pierwszaki zostaną w dniu dzisiejszym włączeni do grona uczniów. Prowadząca występ swych podopiecznych p. Berta zapowiedziała konkurencje sprawdzające wiedzę i umiejętności pierwszaków jako Polaków i uczniów i poprosiła o doping i brawa widowni. Różne pytania dotyczące barw narodowych, stolicy Polski itp. nie sprawiły najmłodszym uczniom naszej szkoły żadnych trudności. Okazali się również bardzo obyci z zasadami dobrego zachowania na terenie szkoły i poza nią, gdyż bezpiecznie potrafią się także poruszać po ulicy. Dbają także o ekologię, ponieważ uważają za bardzo ważne segregowanie śmieci. Zadawanym zagadkom towarzyszyły wiersze związane z tematyką. Kolejną konkurencję stanowiły zadania związane ze sprawnością fizyczną. Podskoki, skłony, przechodzenie przez szarfę, skoki na jednej nodze uczniowie kl. I wykonywali pod nadzorem nauczycielki wuefu p. E. Nogackiej. Także te konkurencje nie sprawiły dzieciom trudności, więc otrzymały ogromne brawa i okrzyki: ,,Brawo, pierwszaki". Kolejna dziedzina, gdzie mogliśmy oklaskiwać nowych bohaterów, była gra na instrumentach perkusyjnych, która zaciekawiła nawet najmłodszych widzów - młodsze rodzeństwo uczniów kl. I przybyłe razem z rodzicami na występ. Jednak najwięcej owacji wzbudziło picie soku cytrynowego i uśmiech trwający 10 sekund. Tu także pierwszaki trzymały fason.
W II części spotkania – tej oficjalnej – po wprowadzeniu na komendę p. Dyrektora pocztu flagowego – odśpiewano hymn narodowy i odbyło się oficjalne ślubowanie i pasowanie na ucznia, którego tradycyjnie p. Dyrektor dokonał wielkim ołówkiem, kładąc na ramieniu uczniów. Dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy wesołe odznaki – breloczki, a także zakładki do książek własnoręcznie wykonane przez uczniów kl. III pod opieką p. M. Pawlikowskiej. Na koniec spotkania p. Dyrektor i p. Wójt złożyli uczniom kl. I gratulacje oraz życzyli wszelkiego powodzenia w naszej szkole. Pan Dyrektor podziękował przybyłym gościom za przybycie, a paniom nauczycielkom p. B. Czop, p. E. Nogackiej, p. E. Kobos, p. M. Pawlikowskiej za udział w oprawie i przygotowaniu występu. Finałem szkolnego dnia dla pierwszaków był poczęstunek przygotowany i zorganizowany przez mamy.

tekst p. B. Jaszczyk