Ziemia - to wyspa zielona

Pod takim hasłem 27 kwietnia 2016r. w Szkole Podstawowej w Kijach odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Ziemi z udziałem uczniów kl. I-VI. Coroczne obchody tego święta organizuje nauczycielka przyrody p. A. Kobus, która  również rozpoczęła spotkanie, zapoznała z jego celem oraz gorąco powitała uczniów, ich rodziców i nauczycieli.
Część artystyczną rozpoczęli uczniowie kl. II przygotowani do występu przez swą wychowawczynię p. B. Czop. Przedstawili oni ekologiczną historyjkę pt. ,,Ścieżka pod górkę” dotyczącą niedoli zanieczyszczonego środowiska przyrodniczego, nad czym ubolewał Strumień, Ścieżka, Sosna, Dzięcioł, Skrzat pięknie odegrane przez najmłodszych członków społeczności szkolnej.
Inscenizacji towarzyszyły piosenki również związane z pięknem przyrody naszej planety. Następnie wystąpili piątoklasiści przygotowani przez p. A. Kobus. W prześmiewczej inscenizacji przedstawili człowieka – władcę Ziemi jako stwórcę: wstęgi szos, uregulowanych rzek, cementowych blokowisk itp. Ostrzegali przed zbytnim ,,przetworzeniem” przyrody i zachęcali do jej ochrony i dbania o naturalne otoczenie każdego dnia.

Na koniec zaprezentowała się uczennica kl. I przygotowana przez p. H. Fatygę, która pięknie zaśpiewała piosenkę pt. ,,Maszeruje wiosna”. Widzowie byli zachwyceni i pierwszoklasistka otrzymała gromkie brawa.

Drugą część spotkania stanowiło ogłoszenie wyników konkursu plastycznego ,,Wiosenne drzewo”. Wzięło w nim udział 50 uczniów, z kl. I a – 8 osób, I b – 9 osób, II- 17 osób, kl. III – 1 osoba, IV – 8 osób, V – 5 i VI – 2 osoby.

Wyróżniono następujące osoby:
1. Wiktoria Szafraniec I a 

2. Wiktoria Wrona I a

3. Natalia Chrobot I b

4. Oliwer Mikrut I b

5. Julia Fiuk I b

6. Lena Widlińska II

7. Jakub Dudała II

8. Maja Kudasiewicz II

9. Szymon Sobczyk II

10. Gabriela Siodłak II

11. Karolina Dyraga II

12. Ola Widlińska II

13. Weronika Miśtal IV

14. Patrycja Pak IV

15. Wiktor Widliński V

Wszyscy uczestnicy z rąk p. Dyrektora Szkoły otrzymali nagrody pocieszenia w postaci czekolad, zaś zwycięzcy i w kl. I-III – książeczki, a w IV-VI – piórniki.

W konkursowym jury zasiadały P. A. Kobus i p. E. Kobos – nauczycielka plastyki oraz p. D. Kudasiewicz nauczycielka klas młodszych.

Na koniec spotkania prowadząca podziękowała dzieciom biorącym udział w konkursie, p. nauczycielkom przygotowującym do występu oraz p. E. Kobos za piękną dekorację sceny, która uświetniła występy.

Po tak przekonywującym apelu o dbanie i troskę o naturę należy mieć nadzieję, że najmłodsze pokolenie zadba o Ziemię nie tylko przez jeden dzień.

Tekst p. B. Jaszczyk
op. komp. p. J. Taźbierska