,,Przygoda z Robinsonem Crusoe"

22 marca 2016r. my - uczniowie kl. VI i V uczestniczyliśmy w wycieczce do kieleckiego kina w celu obejrzenia filmu pt. ,,Robinson Crusoe".

Jest to belgijska animacja w reżyserii Vincenta Kasteloot'a. Film powstał w oparciu o powieść D. Defoe pt. ,,Przypadki Robinsona Crusoe". Autorzy obrazu zaczerpnęli z książki jedynie główny motyw - pobyt Robinsona na bezludnej wyspie. Bohater filmu, podobnie jak literacki, ma wiele przygód, ale w filmie przeżycie na bezludnej, nieprzyjaznej wyspie umożliwiają mu zwierzęta tam mieszkające. Całą historię opowiada papuga o imieniu Wtorek. Przygody Robinsona rozpoczynają się, gdy podczas sztormu statek, na którym płynie, ulega zniszczeniu o przybrzeżne skały. Ginie cała załoga z wyjątkiem kartografa Robinsona i jego psa Ralfa. Obaj nie wiedzą, iż przy życiu pozostają także wygłodniałe koty, będące ich późniejszym utrapieniem. Crusoe ratuje ze statku, co się da. W czasie pobytu na wyspie rozbitek znajduje papugę ze złamanym skrzydłem, której nadaje imię od dnia znalezienia. Opiekuje się nią, lecz kiedy krwiożercze koty podpaliły resztki rozbitego statku, uwięzioną tam papugę ratuje Ralf, ale sam ginie. Później okazuje się też, że na wyspie mieszkają inne zwierzęta, które z czasem rozbitek oswoił, a one bardzo mu pomagały nawet w budowie domu na drzewie. Gdy wyspę zaatakowały koty, zaprzyjaźnione zwierzęta walczyły u boku rozbitka. W kilka dni po zwycięskiej walce znaleźli ich piraci i zabrali na swój statek. Robinson opowiedział im całą swoją historię, ale nie wspomniał, oczywiście o pomocy zwierząt. Był na ich statku przez jakiś czas, ale potem uciekł na ,,swoją" wyspę.

Ta ekranizacja bardzo mi się spodobała. Wyobrażam sobie, jak ciekawa musi być powieść D. Defoe o przygodach rozbitka. Z pewnością po nią sięgnę.

tekst Paweł Wójcik - uczeń kl. VI
zredagowane pod nadzorem p. B. Jaszczyk