Żywa lekcja historii

1 marca 2016r. w hali sportowej ZPO w Kijach odbył się pokaz rycerski zaprezentowany przez lubelską Grupę Artystyczną ,,Rewita”. Występ przeznaczony był dla uczniów kl. I-VI szkoły podstawowej, gimnazjum i dla przedszkolaków.

Dwaj przedstawiciele zespołu ,,Rewita” przybliżyli uczniom historię i tradycję średniowiecznego rycerstwa europejskiego. Można było się dowiedzieć o zwyczaju pasowania na rycerza. Nawet jeden z naszych kolegów z kl. VI wziął udział w takim pasowaniu, w wyniku którego zobowiązał się: bronić słabszych, wiary chrześcijańskiej, czci niewieściej, nigdy nie uciekać z pola bitwy i być gotowym oddać życie za swego władcę. Widzowie mogli też obejrzeć kompletny strój i uzbrojenie rycerskie. Zaprezentowano topory różnego rodzaju, wielkości i ciężaru. Można było się dowiedzieć, co to jest kiść, halabarda, kolczugo, napierśnik i naramienniki. Członkowie grupy rekonstrukcyjnej zaprezentowali także sposoby karania nieposłuszeństwa w dawnych czasach. Drugi z naszych kolegów został zakuty w dyby. Na własnej skórze mógł doświadczyć dotkliwości tej kary. Otrzymał również razy mieczem i został zobowiązany do uczenia się historii co najmniej na czwórkę.

Ta wesoła lekcja żywej historii bardzo się wszystkim podobała. Uczniowie z uwagą słuchali prelekcji i świetnie się bawili w czasie prezentacji. Każdy mógł czegoś się nauczyć i wzbudzić w sobie zainteresowanie historią. Mamy nadzieję na kolejne takie spotkanie.

Zredagowane przez kl. VI
na zaj. dod. z jęz. pol.
pod nadzorem p. B. Jaszczyk