„Dobry dinozaur – film o miłości w rodzinie”

8 grudnia 2015r. uczniowie kl. V wybrali się na wycieczkę do kieleckiego Kinoplexu na film pt. „Dobry dinozaur”. Organizatorką wyjazdu była wychowawczyni klasy p. A. Kobus. Dodatkową opiekę sprawowała także nauczycielka języka polskiego p. B. Jaszczyk. „Dobry dinozaur” to film animowany amerykańskiej wytwórni Pixar, który opowiada o perypetiach małego dinozaura zaginionego podczas wielkiej powodzi. Małego dinozaura spotyka wiele ciekawych i niebezpiecznych przygód, kiedy usiłuje wrócić do domu. W drodze spotyka człowieka jaskiniowego, z którym zaprzyjaźnia się mimo różnych nieprzyjemnych sytuacji. Długoszyjec jest bardziej „cywilizowany” niż jaskiniowiec żywiący się czym popadnie. Obaj bohaterowie wspierają się wzajemnie w trudnych chwilach. Wspólnie walczą z pterodaktylami i tyranozaurami. Obydwaj także tęsknią za swoimi bliskimi. Mały jaskiniowiec jest przekonany, że jego bliscy nie żyją, zaś diplodak cierpi z żalu z powodu braku mamy i rodzeństwa. Mimo, że mały dinozaur i jego przyjaciel nie posługują się słowami, z ich gestów, rysunków na piasku można odczytać, jak ważna jest dla nich rodzina. Nawet sami są zaskoczeni, że ważniejsza od przyjaźni, gdyż rozstają się, aby pozostać ze swoimi bliskimi. Cała opowieść kończy się happy endem, gdy obaj bohaterowie wracają do swoich rodzin.

„Dobry dinozaur” to piękna opowieść, pouczająca i wzruszająca, która uczy docenienia najważniejszej wartości w życiu każdej istoty – bycie z kimś, kogo kochamy.
Film bardzo podobał się uczniom, dlatego z chęcią rozmawiali na jego temat na zajęciach dodatkowych z języka polskiego. Jego treść posłużyła też do wspólnej redakcji sprawozdania z dzieła filmowego.

Zredagowane na zaj. dod.
z jęz. polskiego w kl. V
pod nadzorem p. B. Jaszczyk