Kolejna wizyta uczniów SP w Kijach w kieleckim Muzeum Narodowym

10 grudnia po raz 2 uczniowie kl. IV i VI SP w Kijach oraz kl. IV SF we Włoszczowicach odwiedzili Muzeum Narodowe w Kielcach. Inicjatorką i organizatorką wycieczki była nauczycielka plastyki i techniki w ZPO w Kijach p. Ewa Kobos. Opiekę nad uczniami sprawowały p. M. Wronikowska, E. Obarzanek i B. Jaszczyk. Wzorem poprzednich wizyt w tym muzeum uczniowie wzięli udział w warsztatach. Tym razem były to zajęcia z ceramiki. Od tego też rozpoczęło się spotkanie w muzeum. Członkowie wycieczki zostali podzieleni na dwie grupy. Jedna poznawała zasoby dawnego pałacu biskupów krakowskich, a druga – poinstruowana przez znawcę ceramicznego kunsztu pracownika muzeum – tworzyła własne ozdoby na białych, porcelanowych filiżankach. Uczniowie dekorowali je według propozycji p. Artura, ale też odzwierciedlali swój gust plastyczny. Pomysłów było wiele, stąd też na koniec zajęć galeria filiżanek przedstawiała się imponująco. Następnie dzieci zwiedziły wystawę porcelany ćmielowskiej. Pokazane tam eksponaty zachwycają kształtem i kolorystyką. Można było obejrzeć te najstarsze, składające się na serwis z kilkudziesięciu porcelanowych przedmiotów, po współczesne, a także figurki i wyroby z fajansu.

Kolejnym etapem wycieczki było zwiedzanie wnętrz pałacowych. Zachwycały nie tylko meble, stare, gdańskie szafy, stoły i komody, ale też tapiseria i malowidła na suficie oraz obrazy. Następnie zwiedzający udali się do części muzeum, gdzie znajduje się galeria dzieł polskich malarzy. Chronologicznie skomponowana wystawa rozpoczyna się od XVIII – wiecznych portretów trumiennych, poprzez malarstwo dworskie aż do pejzaży Szermentowskiego, akwareli S.I. Witkiewicza - Witkacego, obrazów J. Korsaka, J. Malczewskiego, aż po ,,Dziewczynkę w czerwonej sukience” Pankiewicza. Młodzi ludzie z wielkim zainteresowaniem oglądali galerie. Wiele radości sprawiło im znalezienie oryginalnych obrazów, które znają jedynie jako fotografie w podręcznikach do plastyki lub języka polskiego.

Trzygodzinna wycieczka sprawiła uczniom wiele radości, szczególnie z powodu wspaniałych wytworów ceramicznych, które mogą posłużyć nawet jako prezenty pod choinkę dla najbliższych.

tekst p. B. Jaszczyk
op. komp. p. J. Taźbierska