Świętowanie niepodległości

Świętowanie niepodległości w Szkole Podstawowej w Kijach rozpoczęło się w tym roku 10 listopada od uroczystego apelu z okazji 97 Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Występy uczniów kl. IV zostały przygotowane przez opiekunkę 30 DH im T. Kościuszki i nauczycielkę historii p. W. Zając oraz nauczycielkę języka polskiego - p. B. Jaszczyk. Obchody tego ważnego święta narodowego w naszej szkole zwykle połączone są z przyrzeczeniem harcerskim. Tak też było tym razem.

Uroczystość otwarła nauczycielka historii p. W. Zając, witając zebranych uczniów i przedstawiając cel spotkania.

Następnie rozpoczęła się część oficjalna, którą poprowadził Dyrektor szkoły p. M. Kudasiewicz, podając komendę wprowadzenia pocztu flagowego i odśpiewania hymnu narodowego.

Z kolei przyszedł czas na przyrzeczenie harcerskie. Najmłodsi harcerze - uczniowie kl. IV i V składali honorową obietnicę bycia dobrym Polakiem, uczciwym człowiekiem i wzorowym członkiem braci harcerskiej.

Po komendzie wyprowadzenia pocztu flagowego rozpoczęły się występy uczniów kl. IV. Młodzi aktorzy recytowali wiersze i prozę opowiadającą o niedoli Polaków pod zaborami, o radości z odzyskania niepodległości. Bohaterem utworów był także Józef Piłsudski oraz inni patrioci walczący z zaborcami.

Ponieważ prawie wszyscy uczniowie kl. IV są już harcerzami, więc podczas występu prezentowali się bardzo dostojnie w harcerskim umundurowaniu. Uroczystego charakteru dodawała dekoracja w barwach biało-czerwonych oraz jesiennych liści na niebieskim tle zaprojektowana, jak zwykle, przez p. E. Kobos - nauczycielkę plastyki i wykonana przez jej uczniów z kl. IV-VI. W czasie spotkania wszyscy zebrani śpiewali pieśni patriotyczne i żołnierskie związane z tym ważnym wydarzeniem historycznym.

Także wieczorem 10 listopada harcerze i uczniowie naszej szkoły występowali z takimi właśnie pieśniami oraz grając na instrumentach w wieczornicy z okazji święta narodowego w SIK Kasztelania w Kijach.

W dniu święta narodowego - 11 listopada uczniowie naszej szkoły oraz członkowie drużyny harcerskiej ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Kijach wzięli udział w uroczystościach gminnych: wspólnym przemarszu do kościoła, w Mszy Świętej oraz w spotkaniu w miejscu pamięci narodowej na miejscowym cmentarzu oraz trzymali wartę honorową przy symbolicznym grobie obrońców ojczyzny. Opiekę nad harcerzami sprawowały p. W. Zając i p. Agata Kudasiewicz.

tekst p. B. Jaszczyk
op. komp. p. J. Taźbierska