Nasz udział w XIV Rajdzie Tożsamość i Pamięć Kliszów 2015

4 października 2015r. po raz XIV odbył się Rajd ,,Tożsamość i Pamięć" Kliszów 2015. Jest to uroczystość przede wszystkim harcerska i regionalna upamiętniająca bitwę pod Kliszowem z 1702 roku, która rozegrała się podczas wojny północnej.

To właśnie na polach Kliszowa, Rębowa, Kokota, Wierzbicy i Borczyna 12 lipca 1702r. rozegrała się jedna z najkrwawszych bitew w historii Ponidzia.

Rajd rozpoczął sie o 1500 od złożenia kwiatów i zapalenia zniczy pod obeliskiem oraz zaciągnięcia warty honorowej przez harcerzy. Następnie udaliśmy się w drogę. Czterokilometrową trasę przebyliśmy w ciągu godziny, bo około 1600 byliśmy już pod budynkiem Samorządowej Instytucji Kultury ,,Kasztelania" w Kijach, gdzie podjęto nas grochówką przygotowaną przez panie kucharki szkoły w Kijach.

Następnie odbyło się wręczenie nagród za konkursy kampanii profilaktycznej ,,Zachowaj Trzeźwy Umysł" przeprowadzonej przez pedagoga szkolnego p. Justynę Taźbierską. Tegorocznymi laureatami zostali: Wiktoria Sioja  i Amelia Powałka z kl. III, Julia Sobstyl z kl. VI, a wśród gimnazjalistów Katarzyna Sobczyk z kl. I b, Sebastian Kamiński z kl. III b oraz Łukasz Gajerski.

W dalszej części uroczystości mogliśmy obejrzeć piękne występy miejscowej 30 DH im T. Kościuszki oraz młodzieżowego zespołu z Chorzowa. Podczas występów mieliśmy okazję porozmawiać ze sobą, pobiegać i pobawić się, czemu sprzyjała piękna jesienna pogoda.

W rajdzie wzięła udział znaczna grupa uczniów Szkoły Podstawowej w Kijach, Szkół Filialnych z Gartatowic i Włoszczowic pod opieką nauczycieli. Licznie przybyli też rodzice uczniów i mieszkańcy gminy Kije.

Nam, uczniom kl. V uroczystości rajdowe bardzo się podobały i z pewnością weźmiemy udział w następnym XV Rajdzie w 2016r.

Zredagowane na zajęciach dodatkowych
z języka polskiego w kl. V
pod nadzorem p. B. Jaszczyk
op. komp. p. J. Taźbierska